Co je spotřebitelský úvěr

Spotřebitelské úvěry jsou půjčky určené fyzickým osobám od 18ti let na nepodnikatelské účely. Tímto způsobem si lze půjčit i menší částky (již od 300 Kč), a to především za účelem nákupu spotřebního zboží (odtud spotřebitelský úvěr) nebo k zaplacení služeb. Pokud si klient sjedná neúčelový úvěr, pak je možné úvěrové prostředky využít jakkoliv.

Jak již bylo řečeno, spotřebitelské úvěry jsou jak účelové (finanční instituce vyžadují doložení účelu, na který byly prostředky využity – dokládá se paragonem nebo fakturou), využitelné na koupi dané věci, nebo neúčelové.

Prostředky získané z úvěru lze použít na mnoho věcí. Lze z nich financovat bydlení, vzdělání, lékařskou a lázeňskou péči, koupit, opravit nebo rekonstruovat nemovitost, pořídit automobil, elektroniku a domácí spotřebiče nebo třeba dovolenou.

Spotřebitelský úvěr lze čerpat hotovostně nebo bezhotovostně. V případě účelových půjček převažuje druhá zmiňovaná forma. Pokud tedy jde o bezhotovostní účelovou půjčku, jsou peníze většinou, po předložení daňového dokladu, zaslány rovnou na účet dodavatele daného zboží či služby.

Finanční instituce poskytují půjčky zajištěné (klient ručí movitou či nemovitou věcí nebo má sjednaného ručitele) nebo nezajištěné (bez ručení). Instituce většinou nepožadují ručení u půjček do 400 – 600 tis. Kč.

Spotřebitelský úvěr lze dnes sjednat po internetu, telefonicky, osobně, poštou nebo dokonce přes sms zprávu. Je ale důležité mít stále na paměti, že smlouva musí být vždy vystavena v písemné formě.